KRIOTERAPIA

      Nadżerka części pochwowej szyjki macicy, która została u Pani  rozpoznana, jest częstym schorzeniem spotykanym u kobiet .Zmiana ta nie jest traktowana jako stan przedrakowy , ale nie leczona może doprowadzić do rozwinięcia się tego procesu.Lekarz w trakcie badań diagnostycznych , takich jak badanie cytoonkologiczne i kolposkopowe, ustala stopień zmian, jakie pojawiły się w obrębie części pochwowej szyjki macicy, kwalifikuje do odpowiedniego leczenia.Jedną z metod leczenia tego schorzenia jest KRIOCHIRURGIA.

 

        KRIOCHIRURGIA jest metodą bezbolesną, szybka (zabieg trwa około 10-15 minut) i bezkrwawą, ponieważ zniszczenie chorej tkanki następuje bez naruszenia jej ciągłości (obszar zamrożony nie jest usuwany ), a organizm sam w ciągu maksimum 14 dni usuwa martwicę chroniąc tkankę zdrową, co zapobiega zakażeniu gojącego się miejsca.

        Płytkie zamrożenie umożliwia wygojenie sie miejsca leczonego bez powstania blizny, a głębokie (kriokonizacja) daje blizny elastyczne, nie powodując zaburzeń w funkcjach rozrodczych oraz w rozwieraniu się szyjki macicy w  czasie  ewentualnego porodu.Takich zalet nie ma nawet chirurgia  laserowa, mimo  że efekt obu metod leczenia jest porównywalny.Natomiast lepsze niż w przypadku tradycyjnego noza chirurgicznego czy elektrycznego są efekty kosmetyczne.W ostatnim czasie metodę tę zastosowano także do wymrażania błony luzowej macicy przy przerostach i krwawieniach.
Zabieg kriochirurgiczny można również wykonać przy założonej wkładce domacicznej.

W trakcie zabiegu, mimo że jest on w zasadzie bezbolesny, czasem może wystąpić uczucie niewielkiego bólu w podbrzuszu, spowodowane skurczem mięnia macicy, jako reakcja na niską temperaturę oraz objawy naczynioruchowe w postaci zaczerwienienia twarzy. Objawy te ustępują w ciągu kilku minut po zakończeniu zabiegu. W czasie 14 dni po zabiegu procesowi gojenia mogą towarzyszyć obfite wodniste upławy (leucorrhoea) czy nieznaczne krwawienia miąższowe.

Zabieg zamrożenia wykonuje się po zakończonej miesiączce. Pacjentka przez cały okres gojenia (2-4 do 6 tygodni w zależnoci od pola leczenia i indywidualnych zdolnoci regeneracyjnych organizmu) musi powstrzymać się od współżycia oraz przestrzegać higieny osobistej. Obfite wodniste upławy wymagają stosowania podpasek.

KRIOCHIRURGIA znajduje także zastosowanie w leczeniu żylaków kończyn dolnych i odbytu, w dermatologii - w leczeniu wielu zmian skórnych, w tym brodawek, odcisków i bliznowców powstałych po zabiegach operacyjnych, oraz w laryngologii.